Kahramanmaraş Tüp Bebek Merkezi

Kahramanmaraş Tüp Bebek Merkezi

IVF, cam içinde bebek geliştirmeye denir. Standart tüp bebek işlemi olarak, kadından yumurtalar toplandıktan sonra, aynı kaba, seçilmiş onbinlerce sperm konur ve döllenmenin doğal şartlarda olması sağlanır. Bu standart işlem, bazen döllenme olmadığı için, giderek daha az sıklıkta uygulanmaktadır. Bu yüzden ICSI denen mikroenjeksyon tekniğine gidilmiştir. Bu işlemde, standart tüp bebek işleminin aksine, spermle yumurtaları bir kaba koyup doğal döllenmeyi beklemek yerine, seçilen spermler teker teker yumurtanın içine enjekte edilir. Bu yöntemin faydası, döllenme olayının daha yüksek başarıyla gerçekleşmesidir.

Tüp Bebek Nedir ?

Tüp Bebek, ya da başka bir deyişle IVF, in vitro fertilizasyon kelimelerinin baş harflerinden oluşmuştur ve cam içinde yani tüp içinde bebeğin gelişimi anlamına gelmektedir.Tüp bebek tedavisinde, kısaca, her ay bir yumurta yumurtlayan kadına, bir takım ilaçlar verilerek birden çok yumurta üretmesi sağlanmakta. Bu yumurtalar, bir ilaçla olgunlaştırılmakta ve ameliyathanede kısa bir anestezi alıntda, vaginal yolla, ve bir iğne ve ultrason yardımıyla toplanmaktadır.

Kahramanmaraş Tüp Bebek Merkezi

Kahramanmaraş Tüp Bebek Merkezi

Toplanan yumurtalar, bir kaba konur ve yanına erkeğin sperminden seçilmiş bir grup eklenerek, inkübator denen özel fırınlarda, doğal döllenme için beklemeye alınır. Üç gün sonra, spermin döllediği yumurtalardan en iyi bir veya iki tane seçilerek, anne rahmine, anestezisiz bir şekilde, EMBRYO TRANSFER denilen bir işlemle geri verilir.

Bu standart tüp bebek tekniğinde, bazen spermler yumurtayı dölleyemediği için, MİKROENJEKSİYON ( ICSI – Intracytoplasmic Sperm Enjeksiyonu) denen bir yönteme geçilmiştir. Bu işlemde, klasik tüp bebek işleminin aksine, spermle yumurtaları bir kaba koyup doğal döllenmeyi beklemek yerine, seçilen spermler teker teker yumurtanın içine enjekte edilir.Klasik IVF’ten farkı, başarısız da sonuç verebilecek doğal döllemeyi beklemektense yumurtayı zorla dölleyerek daha yüksek başarıya ulaşmaktır.ICSI ağırlıklı olarak kullanılmaktadır. İnkübatörün içinde 3 veya 5 gün sonra oluşan embryolaradan seçilen bir veya iki tanesi, embryo transfer işlemiyle rahme enjekte edilir.

Embryo transferinden 10 ila 12 gün sonra da, hamilelik testi yapılarak, gebelik olup olmadığı anlaşılır.

Tüp Bebek Kimlere Yapılır ?

– Kadında yumurtalık kanallarının tıkalı olması durumunda

– Erkeğin sperminin zayıf olduğu durumlarda

– Kadında yumurta kaynağının çok zayıflaması sonunda (ileri yaş gibi sebeplerden)

– Erken menopoz tehlikesinde

Gebelik için yeterli sperm sayısı ve yumurtaya ihtiyaç vardır. Dolayısıyla, erkeğin sperminin zayıf olduğu durumlarda, doğal döllenme olmadığı için, tüp bebek tedavilerine geçilir. Kadında da, yumurtalık kanallarının tıkalı olması durumdan, yumurtayla sperm bir araya gelemeyeceği için tüp bebek yapılması tek çaredir.

Kahramanmaraş Tüp Bebek Merkezi

Kadında yumurta kaynağının çok zayıflaması sonunda, (ileri yaş, erken menopoz tehlikesi ) mevcut maksiumumyumurtanın tüp bebek yöntemiyle döllendirililerek, gebeliğin sağlanması gereklidir.

Tüp Bebek İçin Ne Zaman Başvurulur ?

– Bir çift, 6 ay deneyip de çocuk sahibi olamamışsa

– Kadının yaşı 40’ın üzerinde ise, bu süre 4 ayla sınırlanmalıdır

Bir çift, 6 ay deneyip de çocuk sahibi olamamışsa, doktora başvurmaları gerekir. Kadının yaşı 40’ın üzerinde ise, bu süre 4 ayla sınırlanmalıdır.Bu çift kliniğimize geldiğinde, erkekten sperm sayımı ve kadından bazı hormon testleri istenir.Sperm sayımı çok düşük olduğu ve yumurta rezervinin düşük bulunduğu hallerde, direk tüp bebek tavsiye edilir. Kadının yumurta kanallarının ikisi de tıkalı olduğu durumlarda da,  tek çare olarak çifte önerilir.

Bulguların normal çıkması durumunda, sebebi bilinmeyen infertile başlığı altında, değişik tedaviler verilir.Kadının yumurtlamasının çoğaltılması, veya erkeğin sperminin spermin laboratuvar ortamında işlemden geçirilerek yoğunlaştırılarak kadına verilmesi. Bunların başarısız olması durumunda, yine tüp bebeğe geçilmelidir.