Tüp Bebek Merkezleri İstanbul

Tüp Bebek Merkezleri İstanbul

Doğurganlık Tedavisi Hakkında

İnfertilite (kısırlık), korunma yöntemi kullanmadan düzenli cinsel ilişkiye rağmen 1 yıl içinde çocuk sahibi olamama durumudur. Her 100 çiftten 15-20 sinde görülen infertilite yaş ilerledikçe daha sık görülür. İnfertilite, üreme sistemi ile ilgili bir sağlık sorunudur. Tek bir sebebe bağlı olabildiği gibi; birkaç faktörün kombinasyonu ile de gerçekleşebilir. İnfertilitenin üstesinden gelebilmek için güvenli ve etkili birçok tedavi yöntemi bulunuyor. Bu tedaviler çiftlerin çocuk sahibi olma şansını artırıyor. Kadına veya erkeğe ait nedenlerle olabileceği gibi yüzde 10-15’lik hasta grubunda tüm araştırmalara rağmen hala bir neden bulunamıyor.

Doktor Ne Zaman Gidilmeli?

Korunmadan düzenli cinsel ilişkide bulunulmasına rağmen bir yıl içerisinde gebelik elde edilememesi durumunda, infertilite konusunda bir merkeze başvurulmalıdır.

Doktorunuzla şu durumlarda iletişime geçebilirsiniz: ?

Gebe kalmayı düşünüyorsanız ve 30 yaşından büyükseniz ilaveten 6 aydır menstrual kanamanız olmadıysa,
Menstural periyodlarınız düzensiz veya ağrılı geçiyorsa, pelvik ağrı, endometrioz (çikolata kisti gibi) veya tekrarlayan düşük durumları varsa (2 veya daha fazla düşük),
Düşük sperm sayımı, testis ve prostat hastalıkları geçmişi veya cinsel problemler varsa.

Çocuk Sahibi Olmak İsteyen Çiftlere Uygulanan Tedaviler

1. Aşılama Tedavisi

Özellikle erkeğe bağlı ve nedeni açıklanamamış infertilite olgularında tüp bebek tedavisinden önce tercih edilen tedavilerin başında Aşılama Tedavisi gelmektedir.

Tüp Bebek Merkezleri İstanbul

Aşılamada, tüp bebek tedavisinde olduğu gibi kadının yumurtalıkları uyarılır, yumurtalar çatladıktan sonra erkekten alınan spermler rahim içine bir kanül ile transfer edilir. Aşılamanın uygulanabilmesi için kadının tüplerinden en az birinin açık olması gerekmektedir. Erkeğin sperm analizi sonuçları normal ya da normale yakın olmalıdır. Ayrıca kadında, gebeliğin tutunmasını engelleyecek endometrial bir patoloji olmamalıdır.

2. Tüp Bebek Tedavisi

Tüp bebek tedavisi en çok tercih edilen yardımcı üreme tekniğidir. Tedavi süreci, kadının normalden çok yumurta üretebilmesi amacıyla yumurtalıkların uyarılması için infertilite ilaçları kullanmasıyla başlar. Tüp bebek tedavisinde iki yöntem kullanılır. In Vitro Fertilizasyon (IVF) veya Mikroenjeksiyon (ICSI). IVF işleminde, yumurta toplama işleminde alınan yumurtalar özel kültür tüplerine yerleştirilir üzerine belirli oranlarda spermler eklenir ve spermlerin yumurtaları kendiliğinden döllemesi beklenir. IVF’in Mikroenjeksiyondan farkı yumurta ve sperm parametrelerinin uygun olması gerekmesidir. Mikroenjeksiyon (ICSI), tek bir spermin özel bir mikroskop ve mikromanipülatörler aracılığı ile olgunlaşmış tek bir yumurta içine enjekte edilmesi işlemidir. Enjekte edilen yumurtalar embriyo gelişimini sağlamak için geliştirilmiş besi yerleri içinde anne vücut ortamına benzer ortam sağlayan inkübatöre yerleştirilir. Eğer sperm özel bir mikroskop altında büyük büyütmeyle seçilip mikroenjeksiyon işlemi yapılıyorsa buna IMSI (yüksek büyütmeyle sperm seçimi) denir. Tüp bebek işlemlerinde yüksek başarı nedeni ile genel olarak ICSI işlemi tercih edilir.